1982/Sabra ve Şatilla Katliamı

Posted on 16 Eylül 1982

0


14 Eylül 1982’de Lübnan Devlet Başkanlığına yeni seçilmiş olan ve İsrail’in Galile Harekâtındaki danışmanı Beşir Cemayel bir suikast sonucu öldürüldü. Beşir Cemayel’in Galile Savaşında İsrail’e verdiği destek nedeniyle Suriye istihbaratı tarafından öldürüldüğü anlaşılmasına rağmen Falanjistler bu olaydan FKÖ’yü sorumlu tuttular. 

16 Eylül 1982’de, İsrail birlikleri Beyrut’un hemen yanındaki Şabra ve Şatila’daki Filistin mülteci kamplarını kuşatma altına aldı ve Falanjistler Beşir Cemayel’in intikamını almak üzere kamplara girdi. İddialara göre 2000’den fazla Filistinli, 38 saat süren bir operasyonla öldürüldü, doğrandı, işkenceye veya tecavüze uğradı. İsrail birlikleri, Şatilla kampına 200 m. mesafedeki yedi katlı bir binanın üzerinden kendilerine emir-komuta eden Ariel Şaron’un yönetiminde gece süresince kampları aydınlatma teçhizatıyla aydınlatarak, giriş çıkışları kontrol ederek Falanjistlere tam destek verdi.

Bu katliam, İsrail’e, onun desteklediği Falanjistlere ve doğal olarak Marunilerin geneline yönelik nefreti en üst seviyeye çıkardı. Şiiler, başlangıçta İsrail’e verdikleri desteği tamamen çektiler ve İsrail’i baş düşman olarak ilân ettiler. Hizbullah, bu olaydan sonra “İsrail işgalini sona erdirmek ve Lübnan’da Şiilik temeline dayanan bir İslâm devleti kurmak” şeklinde açıklanan programı ile kuruluşunu ilân etti.