1997/Luxor Katliamı

Posted on 17 Kasım 1997

0


Luxor, Kahire’nin 600 km güneyinde, Nil Nehri kıyısında, tarihi Mısır Firavunlarının mezarlarının bulunduğu Krallar Vadisinde, Mısır’ın Batılılar tarafından en çok ziyaret edilen yoğun turizm merkezlerinden başlıcasıdır.

17 Kasım 1997 sabahında, Mısır İslami Cemaat örgütüne mensup 6 silahlı terörist tarafından Luxor’daki turistlere yönelik bir saldırı düzenlendi. Polis kıyafetleri içerisinde olay yerine gelen militanlar, Kraliçe Hatşepsut tapınağını ziyaret eden turistlere 45 dakika süreyle ateş ettiler. Açılan ateş sonrasında yaralananlardan bazıları teröristler tarafından öldürüldü. Tapınaktan çıkan teröristler etraftaki herkese ateş etmeye devam ettiler. Bu saldırılarda, biri Mısırlı, diğerleri çoğunluğu İsviçreli ve Japon turistler olan 59 kişi hayatını kayberken, 30 kadar kişi de yaralandı.

Daha sonra bir turist otobüsünü kaçırarak bölgeden uzaklaşmaya çalışan teröristler, Mısır güvenlik güçlerinin kontrol noktasına geldiklerinde, polisle çatışmaya girdiler. Çatışmada bir terörist ölürken 3 polis hayatını kaybetti ve diğer teröristler çevredeki araziye dağıldılar, bir süre sonra da yakınlardaki bir mağarada intihar etmiş olarak bulundular.

Saldırının sorumluluğu eylemden hemen sonra İslami Cemaat örgütü tarafından üstlenildi. Ancak, Mısırlıların saldırıya yönelik toplu reaksiyonlarından dolayı saldırının asıl maksadının propaganda maksatlı rehin alma olduğu açıklandı.

Olaydan sonra, Mısır ekonomisinin lokomotifi olan turizm gelirleri büyük oranda düştü. Örgütün Mısırlılar arasında sahip olduğu destek de tamamen kayboldu.

Mısır olaydan önceki 5 yıl boyunca ülke çapındaki terör olaylarıyla uğraşıyordu ve son 2 yılda olayların sayısında belirgin bir düşüş meydana gelmişti. 1997 yılına gelindiğinde terör saldırıları şehir merkezlerinden ülkenin kırsal kesimlerine kaymış, çoğunlukla ülke genelinde kontrol sağlanmıştı. Hatta olaydan bir kaç ay önce İslami Cemaat örgütünün lider kadrosu militanlara silah bırakma çağrısı yapmış, Devlet Başkanı Mübarek bölgenin güvenli olduğu mesajını vermek için bir ay kadar önce katliamın yapıldığı yerde bir konsere katılmıştı.

Mısır, katliamın finansal desteğini Suudi vatandaşı olan Osama Bin Ladin’in sağladığını ve İslami Cemaatin askeri kanat sorumlusu Ahmet Hamza tarafından planlanıp, icra edildiğini açıkladı. El Kaide ise finansal destek iddialarını reddederek, örgütün Afganistan’da eğitim gördüğünü kabul etti.

Olaydan sonra, Mısır, ABD ve İngiltere’yi teröristlere kucak açmakla suçladı. Arab medyası, ölenler arasında İsrailli olmamasını işaret ederek, katliamı İsrail’in bir provakasyonu olarak tanımladı.