2000/Yemen’de ABD gemisi USS Cole saldırısı

Posted on 12 Ekim 2000

0


Uzun süre Yemen’de konaklayan Amerikan gemilerine yönelik eylem plânlayan El Kaide militanları 3 Ocak 2000’de Eden limanında bulunan USS Sullivan gemisine intihar saldırısı girişiminde bulundular. Ancak, hazırladıkları sürat teknesi patlayıcıların ağırlığı nedeniyle battığından eylem başarısızlıkla sonuçlandı.

Kimsenin fark etmediği bu eylem teşebbüsü sonrasında batan tekne el Kaide militanlarınca denizden çıkarıldı, onarıldı, gövdesi güçlendirildi ve tekrar kullanılmak üzere hazır edildi. Bu olaydan aylar sonra 12 Ekim 2000 tarihinde aynı plân USS Cole gemisi için uygulandı. ,Eylem günü 225 kg. patlayıcı yüklü tekne üç militanın yönetiminde USS Cole mürettebatına sevgi gösterileri yaparak yaklaştı ve tam geminin yanındayken geminin gövdesine 6 x 12 m. ebadında bir delik açan güçlü bir patlama meydana geldi . Olayda 17 Amerikan denizcisi öldü, 38 denizci yaralandı.

Aynı anda yüzden fazla su üstü hedefini takip edebilme imkân ve kabiliyetine sahip bir milyar dolar değerindeki güdümlü füze destroyeri olan USS Cole gemisi, patlamanın şiddetiyle hizmet dışı kaldı ve ABD’ye kadar başka bir gemiyle taşınarak götürüldü.

Olaydan sonra yapılan soruşturmada saldırının El Kaide’nin merkez grubuna bağlı militanlar tarafından icra edildiği, eylem hücresinin liderinin Kenya ve Tanzanya saldırılarını düzenleyen hücrede görev alan Abdülrahim el Neşiri olduğu, bu kişinin 1999 yılı sonlarında, saldırıda kullanılan sürat teknesini satın almak, eylemi plânlamak ve icra etmek üzere Yemen’e geldiği, saldırıda kullanılan patlayıcıların ise El Kaide’nin yine merkezî grubundan Hellal kod adlı Tevfik Bin Ateş tarafından tedarik edildiği tespit edildi. Neşiri’nin uzun süre Yemen’de keşif yaparak hedef araştırması yaptığı ve eylemi tasarlayarak Usame Bin Ladin’e teklif ettiği, Ladin’in de eylemi kabul ederek Neşiri’yi hücre lideri olarak görevlendirdiği, eylem esnasında sürat teknesinde bulunan üç militanın bizzat Usame Bin Ladin tarafından seçildiği anlaşıldı.

Saldırının arkasından ABD’nin misilleme yapacağını hesap eden Usame Bin Ladin Afganistan’daki karargâhını kısa bir süre, bilinmeyen noktalar arasında hareket ettirdi ve her gece ayrı birini kullandığı 7-8 güvenli evde yattı. Daha sonra ABD’nin bir misilleme yapmayacağı anlaşıldığında normal hayatına devam etti.

Daha sonraları Usame Bin Ladin, Halid Şeyh Muhammed’e eylemle ilgili bir propaganda kaseti hazırlattı ve çeşitli TV kanallarında yayınlattı. Bu olay, Arap yarımadasında Ladin’e sempati duyan insanların sayısının artmasına ve Afganistan’daki eğitim kamplarına daha çok militanın eğitim için gelmesine yol açtı.

Yemen güvenlik kuvvetlerince olaydan sonraki iki yıl içinde Neşiri dahil saldırıya karışan 13 kişi yakalandı ve Eylül 2004’te Neşiri ölüm cezasına, diğerleri 5-10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, bu kişilerin tamamı Şubat 2006’da hapishaneden firar ettiler.