2001/Ayakkabı Bombacısı Olayı (American Hava Yolları 93 no.lu uçuş olayı)

Posted on 22 Aralık 2001

0


Amerikan Hava Yollarının 22 Aralık 2001 tarihinde Paris-Miami seferine yolcu olarak binen Richard Reid isimli bir şahıs, giydiği basketbol ayakkabısının topuğuna gizlediği 100 gram plastik patlayıcıyı uçak havadayken patlatmak isterken mürettebat ve yolcular tarafından yakalandı.

İngiltere vatandaşı olan ve kendisini El Kaide’ye bağlı olarak tanımlayan eylemci, ayakkabısının dilinde bir kibrit yakmaya çalışırken ortaya yayılan sülfür kokusundan şüphelenen uçuş görevlisinin müdahale etmesiyle kendisini ele verdi. Uçuş görevlisi, eylemciyle boğuşmaya başladı ve bu arada ikinci görevli de olaya dahil oldu. Boyu 2 m.ye yakın olan eylemci, ancak diğer yolcuların sayesinde kontrol altına alınabildi. Uçaktaki iki Fransız doktorun yaptığı sakinleştirici iğne ile tamamen pasifize edildi.

Pilot, uçuşun yönünü Boston’a çevirdi ve uçak iki savaş uçağının eşliğinde Logan havalimanına indirildi. Eylemci üzerinde yapılan aramada ayakkabı topuğuna gizlenmiş 100 gramdan fazla plastize edilmiiş TATP ve PETN maddeleri bulundu. Eylemci daha sonra çıkarıldığı mahlemede müebbet hapse mahkum edildi.

Bu olaydan sonra, Havalimanlarında yeni bir güvenlik tedbiri ortaya çıktı ve ayakkabılar da kontrol edilmeye başlandı. Hatta, Londra Heatrow’da sadece ayakkabıların X-Ray cihazından geçirildiği bir güvenlik kontrol noktası oluşturuldu.