2002/Bali Adası Saldırıları

Posted on 12 Ekim 2002

2


12 Ekim 2002 tarihinde, önce Endonezya’nın Bali adasındaki ABD konsolosluğunun önünde sadece bir kişinin hafif yaralandığı bir patlama meydana geldi. Daha sonra, 23.05’de sırt çantasındaki bombayla kalabalık bir bara giren bir intihar eylemcisi bombasını infilak ettirdi.

Bundan 15 saniye sonra Mitsubishi marka bir minibüsün içine yerleştirilmiş 1125 kg. patlayıcı madde içeren bir bomba, başka bir eğlence yerinin önünde uzaktan komuta ile patlatıldı. Patlama noktasında bir metre derinliğinde  bir çukur oluştu ve yakın çevredeki binalar dahi tahrip oldu. 

Patlama sırasında çok sayıda kişinin vücudunda ağır yanık yaraları meydana geldi. Adadaki sağlık altyapısının yetersiz olması nedeniyle yaralılara gereken müdahale yapılamadı ve bazı yaralıların yanık yaralarından kaynaklanan acısının dindirilmesi için çevredeki otellerin havuzlarında bekletildiler. 

Her iki patlamada çoğunluğunu Avustralyalı turist olan 22 ayrı ülkeden 202 kişi öldü, 209 kişi yaralandı. Kurbanların büyük çoğunluğu 20’li, 30’lu yaşlardaki turistlerdi ve bunların 88’i Avustralyalıydı. Bu nedenle Bali bombalamalarına “Avustralya’nın 11 Eylül’ü de denmektedir.

Bombalarda kullanılan patlayıcıların Potasyum Klorad, Alüminyum Tozu ve Sülfür’den imal edildiği anlaşıldı. ABD konsolosluğu önündeki bomba, 500 gr. patlayıcı içeriyordu ve zaman ayarlı olarak cep telefonu ile patlatılmıştı. İkinci saldırıdaki bomba ise 1 kg patlayıcı içeriyordu ve bir sırt çantasına yerleştirilmiş seri bağlanmış 8 boru tipi bombadan oluşuordu. Üçüncü ve en şiddetli patlamada ise 12 plastik bidona yerleştirilmiş 1125 kg. patlayıcı, 150 metre ev yapımı infilaklı fitil ve cep telefonu bağlı uzaktan komutalı patlatma düzeneği kullanılmıştı. 

Saldırının sorumlusu olarak Endonezya’da faaliyet gösteren İslami Cemaat örgütü belirlendi. 2005 yılında eylemden sorumlu olduğu belirtilen 24 kişi yakalandı. Saldırıda 88 vatandaşını kaybeden Avustralya’da bazı yayın organları saldırıda Endonezya polisinde bazı kişilerin de saldırıya yardım ettiği yönünde iddialar ileri sürüldü. Yapılan soruşturmada, eylem için gerekli maddi kaynağın El Kaide tarafından ve bir kuyumcu soygunundan sağlandığı anlaşıldı. Saldırının planlanması yaklaşık 1 yıl sürmüştü ve 4-5 kişiden oluşan eylem hücresinin lideri olduğu belirlenen İmam Samudra, Afganistan’daki El Kaide kamplarında eğitilmişti.

Olay sonrasında yakalanan failler eylemlerinden dolayı pişman olmadıklarını, sadece saldırıda ölen müslümanlar için üzüldüklerini ifade ettiler ve üçü ölüm cezasına mahkum edildi. Bazı kurbanların aileleri, faillere verilen idam cezalarının infazının “devlet eliyle şehitlik” sayılabileceği savıyla gerçekleştirilmemesini istediler. Failler, Kasım 2008’de kurşuna dizilerek idam edildiler.