2002/Kenya-Mombasa Saldırıları

Posted on 28 Kasım 2002

0


28 Kasım 2002 saat 0730’da Kenya’nın okyanus kıyısındaki Mombasa şehrindeki havalimanından içinde 261 İsrailli yolcu ile havalanmakta olan bir İsrail yolcu uçağına iki adet omuzdan yerden havaya atılan, SA-7 hava savunma füzesi fırlatıldı.

Her iki füze de hedefi ıskaladı ve büyük bir facia ucuz atlatıldı. Füze saldırısının üzerinden 20 dakika ancak geçmişti ki, yine aynı şehirde çoğunlukla İsrail vatandaşı turistlerin kaldığı Paradise oteli aynı anda 3 intihar saldırısına maruz kaldı. Olayda üçü İsrailli, dokuzu Kenyalı olmak üzere 12 kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı.

Olay sonrasında yapılan incelemede; eylemcilerin yaklaşık 1 yıl önce balıkçı görüntüsüyle Mombasa’ya yerleştikleri, füzelerin 1978 SSCB yapımı oldukları, 1994’de illegal olarak Yemen’e, 1998’de Somali’ye, 2002’de balıkçı motorlarıyla Kenya’ya getirildiği tespit edildi. Roketler, havaalanı yakınında konuşlanan bir arazi aracı üzerinden fırlatılmışlardı ve ısıya güdümlü olmalarına rağmen nişancıların yetersiz eğitimleri nedeniyle hedefe ulaşamamışlardı. Ancak, füzelerin uygun hedefe kilitlenmeden ateşlenmeyeceği dikkate alındığında, İsrail yolcu uçağında anti-roket sisteminin olduğu da iddia edilmektedir. 

Teröristlerin saldırıdan hemen önce 4 gruba bölündüğü, bir grubun Somali’de kaldığı, bir grubun otele saldırdığı, diğer grubun füze saldırısını gerçekleştirdiği, son grubun ise Kenya açıklarında bir adada beklediği, eylem sonrasında sağ kalanların bu adada toplanarak iki gün saklandıkları ve daha sonra Somali’ye geçtikleri, saldırının mali desteğini adı öğrenilemeyen bir Sudanlı iş adamı tarafından sağlandığı öğrenildi.