2003/Riyad-Suudi Arabistan Bombalama Olayları

Posted on 12 Mayıs 2003

0


12 Mayıs 2003 gecesi, Suudi Arabistan’da yabancı çalışanların ikamet ettiği üç yerleşim yeri bombalı saldırılara maruz kaldı. Saldırılarda 26 kişi öldü ve 160’dan fazla kişi yaralandı.

İlk saldırı 2315’de patlayıcı yüklü bir araçla Jadawel isimli siteye gelen 5-6 terörist, sitenin arka kapısından içeriye sızmaya çalışırken kapıdaki güvenlik görevlileri tarafından durduruldular. Güvenlik görevlisi, kontrol maksadıyla arabaya yaklaşırken araçtan inen teröristler yaylım ateşine başladılar ve iki görevliyi öldürdüler, ikisini yaraladılar. Yaralanan görevlilerden birisinin kapattığı kapıyı açmaya çalışan teröristlerin tamamı, o anda bomba yüklü araçlarının infilak etmesiyle olay yerinde öldüler. 

Diğer iki siteye yapılan saldırıda ise; teröristlerin saldırı timi, kapıdaki güvenlik görevlilerine yaylım ateşi açarak onları etkisiz hale getirdiler, sitenin ana kapısını açtılar ve bomba yüklü kamyonları site içerisine sokarak infilak ettirdiler.

Toplam süresi 1 dakikadan az süren bu üç saldırı 19 kişilik bir terörist grupla ve 4 araçla icra edilmişti.

Bu olaydan aylar sonra, 8 Kasım’da; Riyad şehrindeki Muhaya kompleksine yönelik başka bir saldırı daha gerçekleşti. Kompleksin hemen dışında bomba yüklü bir kamyonun infilak etmesiyle  tamamı Mısır ve Lübnanlı müslüman işçilerden oluşan 18 kişi öldü, 122 kişi ise yaralandı.