2003/Casablanca Saldırıları

Posted on 16 Mayıs 2003

0


16 Mayıs 2003 saat 2130’da başlayarak 30 dk. içinde Fas’ın Casablanca şehrinde beş ayrı yerde, 12 terörist, eş zamanlı olarak intihar saldırıları düzenledi. Saldırıların tamamında ölen insan sayısı 33 sivil ve 12 eylemci, yaralı sayısı ise 100’ün üzerindeydi. Ayrıca iki eylemci de saldırıyı gerçekleştiremeden tutuklandı.

İlk saldırı bir İspanyol lokantasına yapıldı. Kapıdaki güvenlik görevlisini bıçaklayarak etkisiz hale getiren eylemci, içeride yemek yiyen ve bingo oynayan müşterilerin ortasında kendisini infilak ettirdi ve 20 kişinin ölümüne neden oldu.

İkinci saldırı 5 yıldızlı Farah oteline yönelikti ve sadece bir güvenlik görevlisi ve bir taşıyıcı öldü. Üçüncü saldırı, bir yahudi mezarlığına yönelikti ve yoldan geçen üç kişinin ölümüyle sonuçlandı. Diğer iki eylemci olay anında kapalı ve kilitli olan Yahudi kültür merkezine saldırdı, kimse ölmedi. Başka bir eylemci, bir yahudinin işlettiği İtalyan lokantasına, başka bir eylemci ise Belçika konsolosluğuna saldırdı.

Olaylardan sonra yapılan soruşturmalarda, aylar önce El Kaide merkezinden eylem hazırlıkları için 50.000 dolardan fazla para gönderildiği; intihar eylemcilerinin Afganistan’da eğitim gören Faslı militanlar tarafından Fas’ın en fakir bölgelerinden seçilerek eğitime tabi tutulduğu; tüm hazırlıkların ise dört ay önce bitirildiği ortaya çıkarıldı.

Aynı soruşturmalarda saldırılarda yer alan 14 eylemcinin 20-24 yaşlarında, bekâr, eğitimsiz ve işsiz gençlerden olduğu, herhangi bir suç kayıtlarının olmaması ve Afganistan’da eğitim görmemeleri nedeniyle Fas polisinin takibinde olmadıkları; bombaların yurtiçinden temin edilen yasal maddelerle üretildiği; seçilen hedeflerin dördünün Yahudilerle doğrudan veya dolaylı olarak ilgili olduğu, İspanyol lokantasının ise alkol satıldığı gerekçesiyle hedef olarak seçildiği anlaşıldı.

Fas kralının laiklik ve modernleşme yanlısı reform girişimleri, ülkenin İsrail ve ABD ile olan ilişkileri nedeniyle Usame Bin Ladin tarafından aynı yılın şubat ayında ABD tarafından köleleştirilmiş “kafir” yönetimler arasında gösterilerek hedef ülkeler arasında sayılmıştı.