2003/Jakarta Marriot Otel Saldırısı

Posted on 06 Ağustos 2003

0


Endonazya’nın Jakarta şehrinde 6 Ağustos 2003 tarihinde öğle saatlerinde, şehir merkezinde bulunan Marriot Otel önünde bomba yüklü bir araçla yapılan bir intihar saldırısı meydana geldi. Saldırıda 15 kişi ölürken, 150’den fazla kişi yaralandı.

Saldırının hedefindeki Marriot otel, genellikle ABD vatandaşlarının devam ettiği restaurant ve cafelere, kiralık ofislere ev sahipliği yapan bir yer olduğundan, eylemin Amerikalılara yönelik olduğu tahmin edildi. Ancak, saldırıdan zarar görenlerin tamamı Endonezyalılardan oluşuyordu.

Saldırıdan sonra, otelin zemin katları tamamen imha oldu, binanın camları büyük oranda kırıldı ve infilak noktasında 2 metrelik bir çukur açıldı.

Eylemin sorumlusu olarak Endonezyanın El Kaide bağlantılı örgütü olan İslami Cemaat örgütü olduğu tahmin edilmektedir. Saldırıdan iki gün önce El Kaide’nin ikinumaralı ismi olan Ayman El-Zewahiri tarafından bir ses kaydı yayınlanmış ve ABD’nin Guantanamo üssündeki esirlere yapılan muamele nedeniyle en kısa zamanda cezalandırılacağı ilan edilmişti.