2004/Madrid Tren Bombalamaları

Posted on 11 Mart 2004

0


İspanya’nın başkenti Madrid, 11 Mart 2004 günü sabah saat 0730 sularında, hemen hemen aynı zamanda patlayan 10 bomba ile sarsıldı. Tamamı Madrid’in banliyö trenlerinde meydana gelen bombalar toplam 191 kişinin hayatını kaybetmesine, yüzlerce kişinin ise yaralanmasına sebep oldu.

Tamamı 110 kg dinamitten imal edilen bombaların hepsi, sırt çantalarına gizlenmiş olarak 4 terörist tarafından vagonlara bırakılmıştı ve cep telefonları ile uzaktan komutayla eş zamanlı olarak patlatılmışlardı. Trenlerin hepsinin o sabah yolcu aldığı Madrid’in 30 km uzağındaki bir istasyonun dışında içinde patlayıcı madde izleri bulunan terkedilmiş bir araba bulundu.

Olaydan hemen sonra, İspanya Başbakanı Aznar, ülkenin kıdemli terör örgütü ETA’yı suçladı ama olayın icra tarzı, bombalama olaylarından önce halkın bölgeden uzaklşatırılmasına yetecek kadar bir süre önce ihbarda bulunan ETA’nın tarzı değildi. Akşama doğru, Ebu Hafız El Mesri Tugayları isimli, El Kaide bağlantılı bir örgüt, Londra’da yayın yapan El-Kuds El-Arabi isimli bir gazeteye e-mail göndererek saldırının sorumluluğunu üstlendi. Örgüt, saldırının sebebi olarak İspanya’nın Irak’ta ABD ile yaptığı ittifakı gösterdi.

Bu saldırı, İspanyolların mevcut hükümete karşı olan kızgınlığını artırdı ve iki gün sonra yapılacak olan seçimlerde iktidar partisinin kazanma şansını yok etti. Seçimleri, Irak’taki İspanyol askerlerini geri çekeceğini ilan eden Sosyalist Parti kazandı.

Nisan ayının üçüncü gününde, İspanyol Polisi Madrid’in kenar mahallerinden birinde 9 teröristi bir evde sıkıştırdı. Durumu fark eden teröristler, evdeki bombaları patlatarak intihar ettiler. Saldırıya karışan bir çok terörist ilerleyen günlerde yakalandı ve yaklaşık 1 yıl sonra mahkemeye çıkarıldılar. Sanıklardan 8 kişi, saldırıya doğrudan katılmakla, diğerleri saldırganlara yardımcı olmakla suçlandılar.