2004/Mısır-Sina Saldırıları

Posted on 07 Ekim 2004

0


Mısır’ın Sina Yarımadasındaki turistik otellere 7 Ekim 2004 tarihinde 3 bombalı saldırı yapıldı, toplam 34 kişi öldü ve 171 kişi yaralandı.

İlk saldırı, saat 2200’da Taba’daki Hilton oteline yönelikti ve bomba yüklü bir kamyon otelin lobisine girdikten kısa bir süre sonra infilak etti ve patlama nedeniyle 31 kişi öldü, 159 kişi yaralandı, otel odalarının bulunduğu 10 kat tahrip oldu. Saldırı saatinde otelde kalanların çoğunlukla kumarhanede olması, çok daha vahim sonuçların meydana gelmesini engelledi.

Patlamadan hemen sonra, Sina yarımadasındaki tüm turistik yollar Mısır polisi tarafından kapatıldı ve kontrol noktaları oluşturuldu. İlk saldırıdan 45 dakika sonra, Taba otelden 50 km uzaklıkta, polis tarafından durdurularak kenara çekilen bir araç kimseye zarar vermeden infilak etti.

Üçüncü patlama, daha güneyde yine Mısır Polisi tarafından durdurulan başka bir araçta meydana geldi. Patlamada kimse zarar görmedi ve eylemciler kaçmayı başardılar.

Eylemden bir kaç gün sonra Abdullah Azzam Şehitleri Tugayı isimli bir örgüt saldırıyı üstlendi. Sonraki günlerde adı duyulmamış 4 örgüt daha eylemi üstlendi. 

Mısır polisince yapılan soruşturmada, saldırganların Mısır sınırından İsrail’e girmeye çalıştıkları, başarılı olamayınca Mısır içindeki Yahudi hedeflerine yöneldikleri anlaşıldı. Eylem için hazırlıklar, 6 ay kadar önce başlamıştı ve eylemciler çamaşır makinası  zamanlayıcıları, cep telefonları ve mutfak gazı tüpleri kullanmışlardı. Bomba düzeneklerini tamamlamak için ihtiyaç duyulan TNT ise Sina çölünde bolca bulunabilen, Bedevilerden satın aldıkları, savaştan kalma patlamamış mermilerden çıkardıkları patlayıcı maddelerden sağlanmıştı. 

Taba oteldeki saldırının ilk planlamada intihar saldırısı olmadığı ancak patlatma düzeneğindeki bir hatadan dolayı erken patladığı anlaşıldı. Otel saldırısında ölen iki eylemciden birisi Filistinli, diğeri ise Bedeviydi. Eylem timinde bir araba hırsızı vardı ve eylemden sonra yakalandı. Diğer bir eylemci ise çamaşır makinası tamircisiydi ve bombalarda kullanılan zamanlayıcıları sağlamıştı.

Eylemcilerden 5 kişi saldırıdan sonra yakalandı ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından birisi idam cezasına, diğerleri ise müebbet hapse çarptırıldı. 

İsrail, bir ay önce vatandaşlarını Sina yarımadasında beklenen terörist saldırılar hakkında uyarmıştı ama bir çok İsrailli uyarılara kulak asmamıştı.