2005/Londra 7 Temmuz Saldırıları

Posted on 07 Temmuz 2005

2


ABD’ye her türlü operasyonda aktif olarak destek veren ve Irak’ı işgal eden iki ana güçten biri olan İngiltere, El Kaide’nin saldırılarına en can alıcı yerinde hedef oldu. Londra’nın simgelerinden biri olan, yerin 10-100 m. altında dört katlı olarak inşa edilmiş Londra Metrosu 7 Temmuz 2005 günü saat 0850’de başlayarak 50 saniye aralıklarla üç adet patlamaya sahne oldu. Yaklaşık bir saat sonra 0947’de dördüncü bir bomba Londra’nın başka bir simgesi olan çift katlı gezi otobüslerinden birinde patladı. Beşinci bir eylemcinin bomba yüklü çantası da terk edilmiş bir araç içinde bulundu.

Olaylarda eylemciler dahil, biri Türk vatandaşı 54 kişi ölürken, 700’den fazla kişi yaralandı. 11 Eylül saldırılarının “9/11” simgesine benzer bir şekilde, “7/7” simgesiyle anılan ve İngiltere’nin 11 Eylül’ü olarak isimlendirilen bu olaylar aynı zamanda Batı Avrupa’daki ilk intihar saldırılarıydı.

Saldırıların çok yönlü senkronize icrası, militanların seçim tarzı 7/7 saldırılarının El Kaide tarafından düzenlendiğine dair en kuvvetli emarelerdi. Nitekim, olay günü saat 1210’da “El Kaide Avrupa Gizli Örgütü” isimli bir örgüt, internet aracılığıyla olayı üstlenerek İngiltere’nin 2001’deki Afganistan ve 2003’teki Irak operasyonlarında aktif olarak yer almasından dolayı cezalandırıldığını açıkladı. İki gün sonra başka bir el Kaide üyesi örgüt olduğu bilinen Ebu Hafs al-Masri Tugayları isimli bir örgüt daha eylemin sorumluluğunu üstlendi.

Eylemcilerin tamamı İngiltere’de doğmuş ve çevreleri tarafından sevilen, İngiliz toplumuna entegre olmuş, daha önce hiçbir suça karışmamış, ikisi evli ve çocuklu, Pakistan asıllı kişilerdi. Bu kişilerin bağlantılı oldukları evlerde yapılan aramalarda patlayıcı maddeler ve zamanlayıcılar bulundu. Saldırıdan yaklaşık 1.5 saat önce Londra metrosuna girdikleri kamera kayıtlarından tespit edilen eylemcilerin her biri değişik istikametlere giden trenlere bindiler. Dördüncü eylemci ise, daha sonra bilinmeyen bir nedenle metroyu terk ederek, çift katlı bir otobüse bindi ve bombasını burada patlattı.

Olay yerinden toplanan parçaların kriminal laboratuarlarında ve güvenlik kameraları görüntülerinin incelenmesiyle dört eylemcinin her birinin 4-5 kg. ev yapımı aseton peroksit bazlı bombalar taşıdığı ve bombaları vagonların zeminlerine yerleştirdiği tespit edildi. Eylemcilerin üzerlerinde kimlik ve Londra’dan dönüş biletleri bulundu. Bunun yanında eylemcilerin bomba yapımında kullandıkları bir ev tespit edildi ve evde sonraki eylemlerde kullanılacak bombalar bulundu.  Bu hususlar, kafaları karıştırdı ve bombaların eylemcilerin isteği dışında zamanlanmış olarak patlatıldığı şüphesi doğdu. Ancak, bu konu spekülasyondan öteye gidemedi.

Yapılan araştırmalarda Londra saldırılarını düzenleyen eylem timinin toplam harcamasının bir-kaç yüz sterlinden fazla olmadığı ve eylem için gereken tüm bilgilerin internetten edinildiği, eylemcilerin liderliğini yapan kişinin İngiliz İstihbaratı tarafından bir süredir izlendiği öğrenildi.