2005/Endonezya Bali Saldırıları

Posted on 01 Ekim 2005

0


Daha önce de intihar saldırılarına sahne olan Endonezya’nın Bali bölgesinde, turistlerin yoğun olarak bulundukları yerlerde 1 Ekim 2005 günü saat 1850’den itibaren 10 dakika içinde arka arkaya 3 patlama meydana geldi.

Patlamalarda çoğu Endenozyalı 20 kişi öldü, 129 kişi yaralandı. Ölümlerin büyük çoğunluğu, bomba etrafına sarılı çivilerin ve bilyelerin yarattığı şarapnel parçalarından kaynaklanmıştı. 

Polis, patlamalardan hemen sonra adadaki cep telefonu şebekesini kapattığından patlatılamayan 3 adet daha bomba ele geçirdi.

Olaydan iki gün sonra Endonezya’daki bir çok bombalı saldırıdan sorumlu olan Nurdin Muhammet Top’un eylemin sorumluluğu üstlendiği ve bir sonraki saldırılarda ABD, İngiltere, İtalya ve Avustralya’nın hedef alınacağını bildirdiği bir video kaydı yayınlandı.

Patlama sonrasında yapılan olay yeri incelemesinde, gövdesi olmayan 3 baş ve 6 ayak bulundu ve buradan yola çıkarak eylemin 3 intihar eylemcisi tarafından gerçekleştirildiği sonucuna ulaşıldı.  Bir amatör kamera kayıtlarında sırt çantalı birisinin patlama yerine girerken çekilen görüntüleri bulundu.

Polis, bir kaç gün sonra saldırılarda ölen teröristleri eylem yerine arabayla getiren, eylem gerçekleşene kadar bölgeyi gözetleyen ve patlamadan ele geçirilen diğer bombaları yerleştiren 3 kişiyi yakaladı. Eylemciler, Endonezya’nın İslami Cemaat örgütüne mensuptular.

Soruşturmanın ilerleyen safhalarında, eylemcilerin 1 ay önce eylem yerine yakın bir otele sahte bombalar koyarak tatbikat yaptıkları anlaşıldı.