2005/Ürdün-Amman Otel Saldırıları

Posted on 09 Kasım 2005

0


Ürdün’ün başkenti Amman’da, 9 Kasım 2005 gecesinde, üç popüler otelde hemen hemen eş zamanlı bombalı saldırılar meydana geldi. Birinci saldırıda Grand Hyatt Otel’in lobisi, ikinci saldırıda Radison SAS otelde bir düğün töreni, üçüncü saldırıda ise Days Inn Otel hedef alınmıştı. Her üç saldırıda ölenlerin sayısı 57, yaralıların sayısı ise 110 kişiydi. Ölenlerden 34 kişi Filistinliydi. Saldırıların sorumluluğunu Irak El Kaide Örgütü üstlendi ve saldırılarda ölen teröristlerin isimleri yayınlandı.

Radison oteldeki saldırıyı gerçekleştiren eylemci plana göre eylemi karısıyla beraber gerçekleştirecekti,  ancak karısı, patlayıcıyı infilak ettirememesi nedeniyle kocası tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı. Eylemci, karısı otelden ayrıldıktan sonra, düğün masasının üzerine çıktı ve üzerindeki bombaları patlatarak eylemi gerçekleştirdi. Saldırıda, çoğu yeni çiftlerin ailelerinden 38 kişi hayatını kaybetti. 

Hyatt oteldeki saldırıda, eylemci otelin kafeteryasına oturarak bir meyve suyu ısmarladı ve daha sonra oteldeki odalardan birine giderek bombaları kuşandı, daha sonra geri gelerek infilakı gerçekleştirdi, otel çalışanlarından 7 kişi hayatını kaybetti. 

Days Inn oteldeki saldırıda, eylemci otelin lobisine girerek infilakı gerçekleştirmek istedi. Ancak, bomba düzeneğindeki arıza nedeniyle patlama gerçekleşmedi. Paniğe kapılan eylemci, otelin dışına çıktığında bomba patladı ve tesadüfen orada bulunan 3 Çinli Subay hayatını kaybetti. 

Eylemcilerin saldırıdan 4 gün önce sahte pasaportlarla Ürdün’e geldikleri ve kiralık bir evde kaldıkları, patlayıcı düzeneklerinin Irak’tan ayrı araçlarla bir gün önce geldiği, eylem günü teröristlerin taksiyle hedef otellere geldikleri öğrenildi.