2008/Pakistan-İslamabad Mariot Otel Saldırısı

Posted on 20 Eylül 2008

0


Pakistan’ın İslamabad şehrinde Ramazan ayına denk gelen 20 Eylül 2008 Cumartesi akşamı saat 20:00 sularında iftar yemeği sırasında, Mariot Otelin girişindeki kontrol noktasında 1000 kg patlayıcı yüklü bir kamyonet önce yanmaya başladı ve bir süre sonra içinde sürücüsü olduğu halde şiddetle infilak etti. Patlamada 60’a yakın kişi hayatını kaybederken 250’den fazla kişi de yaralandı.

İnfilak öyle şiddetliydi ki, sesi 15 km öteden duyulmuş, blast etkisi ise 2 km öteden hissedilmişti. Patlama noktası, otel binasına 50 metre mesafedeki dış kapısında bulunan güvenlik bariyeriydi ve yüzeyde yaklaşık 7 metrelik bir çukur oluştu, otelin tüm camları kırıldı, park yerindeki araçlar ters yüz oldu, otele gelen doğal gaz hatlarının alev almasıyla otelde şiddetli bir yangın çıktı.

Güvenlik kameralarında saldırı anı saniye saniye görüntülenmişti ve saldırgan kamyonetiyle güvenlik bariyerine çarparak içeri girmeye çalışmıştı. Ancak, yolun otelin giriş kapısına doğru virajlı olması nedeniyle saldırgan aracını yeteri kadar hızlandıramamıştı ve bariyer, saldırganın hedefine ulaşmasını engellemişti. Araç, bariyere çarptıktan kısa bir süre sonra sürücü mahallinde yangın çıktı, kapıdaki güvenlik görevlileri yangın söndürme cihazlarıyla araçtaki yangını söndürmeye çalıştılar ama yaklaşık 4 dakika sonra infilak gerçekleşti.

Saldırının sorumluluğunu adı o zamana kadar pek duyulmamış “İslamın Fedaileri” isimli bir örgüt üstlendi ama Pakistan yetkilileri saldırının asıl sorumlusunun El Kaide bağlantılı İslami Cihad Hareketi isimli başka bir örgüt olduğunu iddia ettiler.

Yeni Başbakan Zardarwi’nin ve bir çok ileri gelen devlet adamının o gece Mariot otelde iftar yemeği yemelerinin planlandığı ancak daha sonra programın iptal edildiği öğrenildi.

Olay sonrasında yapılan incelemede, saldırıda kullanılan patlayıcı maddenin yaklaşık 600 kg ağırlığında RDX ve TNT karışımı olduğu, bombanın alüminyum tozu ve havan mermileriyle takviye edildiği anlaşıldı.

Otelin dış girişinin ana binaya uzak olması, dış girişe dışarıdan gelen yolun virajlı olmasından dolayı aracın hızlanamaması ve sağlam bir bariyerin varlığı saldırının daha ağır sonuçlar yaratmasını sağladı.