2008/Hindistan-Bombay Saldırıları

Posted on 26 Kasım 2008

0


Bombay Saldırısı, 26 ve 29 Kasım 2008 tarihlerinde Hindistan’ın en büyük şehri olan Bombay’a Pakistan’dan deniz yoluyla sızan İslamcı teröristler tarafından şehrin 10 ayrı noktasında yapılan silahlı ve bombalı saldırılar sonucu 173 kişinin ölümü, 308 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bir seri intihar eylemidir.

Teröristler, Pakistan’ın Karaçi şehrinden sürat teknekeriyle ayrıldılar ve 40 dakika sonra başka bir tekneye geçtiler. Daha sonra açık denizde ele geçirdikleri bir Hint balıkçı teknesiyle 550 deniz mili yolculuk yaparak Bombay şehrinin 4 mil açıklarına geldiler ve bir süre beklediler. Hava karardıktan sonra bir şişme botla yerel saatle 20:00 sıralarında Bombay sahillerine çıkan 10 terörist, ikişer kişilik beş gruba ayrılarak taksi tutarak şehrin içine yöneldiler.

İlk saldırı, 2 eylemci tarafından bir tren istasyonunda saat 2130’da başladı. Yolcu salonuna giren eylemciler, ellerindeki AK-47 silahlarla içerideki kalabalık üzerine rastgele ateş açmaya başladılar. Bir saatten fazla süren bu saldırıda 58 kişi hayatını kaybederken, 104 kişi yaralandı.

Olay yerine gelen güvenlik güçlerine yakalanmamak için istasyonun dışına çıkan eylemciler, caddelerde rastgele ateş açmaya devam ettiler ve 8 polisin ölümüne sebep oldular. Cama hastanesine yönelen teröristler hastaneye girmek ve yatan hastaları öldürmek istediler, ancak görevliler kapıyı kilitlediklerinden bunda başarılı olamadılar. Kapıdaki görevliden bir bardak su isteyen eylemciler, suyu getiren görevliye hangi dinden oldularını sordular. Görevli Hindu olduğunu söylediğinde eylemciler tarafından öldürüldü. Teröristler olay yerine gelen polislere bir el bombası fırlattılar ve bir polisi daha öldürerek kaçmayı başardılar ve bir süre sonra olay yerine gelen Bombay anti-terör timine ateş açarak 5 polisi daha öldürdüler, birini yaraladılar ve polis aracını ele geçirerek bu araçla yola devam ettiler.

Bir süre sonra bu aracı terkederek başka bir sivil aracı ele gçirdiler ve yola devam ettiler. Yaralı polisin yönlendirmesiyle yakınlarda mevzilenen polislerin üzerine doğru giden teröristlerden birisi polislerin açtığı ateşle öldü ve diğeri yaralı olarak ele geçirildi. Bu terörist saldırganlardan sağ olarak ele geçirilen tek kişiydi.

Teröristlerin diğer bir grubu, bir restorana girerek rastgele ateş açtılar, toplam 10 kişi hayatını kaybetti. Restorandan çıkan teröristler, sokakta rastgele ateş açarak ve taksilere el bombası atarak 5 kişiyi öldürüp, 15 kişiyi yaraladılar. Saldırganlar daha sonra Taç Mahal ve Oberoi isimli iki oteli ele geçirdiler ve içeri girdiklerinde rastgele ateş açarak bir çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep oldular. Otel odalarında arama yapan teröristler, önlerine çıkan bir çok kişiyi daha kurşuna dizdiler ve her iki otelde bazı odaları ateşe verdiler. Eylemciler 29 kasım sabahına kadar otellerde eylemlerine devam ettiler. Taç Mahal otelde ölü sayısı 32, Oberai-Trident otelde ise 33 kişiydi. Bu süre sonunda Hintli Komandolarla girdikleri çatışmalarda ölü olarak ele geçirildiler.

Eylemcilerin son grubu, bir Yahudi misafirhanesini (Neriman House) ele geçirdiler ve içeridekileri rehim aldılar. Rabbi ve 6 aylık hamile eşi dahil toplam 6 kişiyi öldüren teröristler, Hintli komandolar tarafınan öldürülerek etkisiz hale getirildiler. Ölü olarak yakalanan eylemcilerin vücudunda uzun sürecek bir eylem için gerekli enerji ve uyarılmayı sağlayan kokain ve LCD kalıntıları bulundu.

Olayda toplam 10 eylemci yer almıştı ve hepsi de 20’li yaşlarındaydı. Saldırılar devam ederken daha sonradan Pakistan’da üslendiği anlaşılan bir kişi tarafından yönetiliyorlardı. Eylemcilerden sağ olarak ele geçirilen tek kişi olan Kasab isimli teröristin ifadelerine göre; eylemciler, Pakistan’da faaliyet gösteren Leşker-i Taiba isimli bir örgüte mensuptular. Hindistan’da yaşayan bazı kişilerden yardım almışlardı ve Google Earth’ten faydalanarak eylem hedefleri hakkında bilgi toplamışlardı.

Eylem için ilk etapta 32 kişi seçilmişti ve bu kişiler önce temel silah, daha sonra AK-47 ve tabanca atışı ve bomba yapımı, en son aşamada da sorguya karşı koyma, işkenceye dayanıklık eğitimlerinden geçirilmişlerdi. Eğitim sonunda bu gruptan 13 kişi eylem için seçildi ve 6 terörist Keşmir’deki eylemlere gönderildi. Daha sonra 3 terörist daha gruba alınarak eylemci sayısı 10 kişiye tamamlandı. Eylemcilere, hedef hakkında bilgi Eylül ayında verildi ve bundan sonra bu 10 kişi Karaçi’de bir evde izole edildiler.

Saldırı sonrasında Bombay sahilinde 11 kişilik bir şişme bot ve içinde yiyecek, elbise ve kimlik kartları bulundu. Eylemcilerin planı saldırılar sonrasında Bombay’dan deniz yoluyla ayrılmayı planlamışlardı.

Eylemcilere, maddi ve teknik destek sağlayan, hedef istihbaratı yapan, teröristleri eylem sırasında yöneten, planlamayı yapan kişiler Pakistan’da, ABD’de, İtalya’da, Sri Lanka’da yakalandılar ve mahkemeye çıkarıldılar.

Hindistan, Bombay saldırılarından sonra Bombay Polis Teşkilatının güçlendirilmesi için bir dizi tedbir aldı. Ülkede iç güvenlik istihbaratı ile görevli bir teşkilatın kurulmasına karar verildi.

Bu saldırı, zaten gergin olan Pakistan-Hindistan ilişkilerini daha da gerginleştirdi. Hindistan, Pakistan’da üslenmiş olan ve ülkesine tehdit oluşturduğuna inandığı terörist kamplarına hava saldırısı düzenleyeceğini ilan etti. Pakistan, bu açıklama üzerine Hindistan sınırına birlik kaydırmaya başladı. Gerginleşen siyasi durum bir süre sonra diyalogla sakinleşti.