2009/Pakistan’ın Lahor Şehrinde 27 Mayıs tarihli İntihar Saldırısı

Posted on 27 Mayıs 2009

0


Pakistan’ın Lahor Şehrindeki Pakistan İstihbarat Servisinin karargah binasına, 27 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen intihar saldırısında en az 35 kişi öldü, 250’den fazla kişi yaralandı.

Saldırının gerçekleştiği bölgede polis merkezinin ve iç işleri bakanlığının bölgesel ofisinin bulunması nedeniyle, yüksek güvenlikli bölge ilan edilmiş olmasına rağmen saldırı toplam 3 dakika sürdü. Saldırı sonrasında ortaya çıkan manzara aşağıdaki resimdedir.

İkisi Ak-47 silahlarıyla polislere saldıran toplam 3 terörist tarafından aşağıdaki video filminde görüldüğü gibi gerçekleşen saldırı, Taliban tarafından üstlenildi ve saldırının Pakistan tarafından SWAT vadisinde icra edilen operasyonlara misilleme olarak icra edildiği açıklandı.

Görüntülerin izin verdiği ölçüde olayın icra tarzı değerlendirildiğinde;

– Saldırı taktiği, daha önce El Kaide militanlarının bir çok saldırıda kullandıkları taktikle aynıdır. Hedefi dış çemberde koruyan muhafızlara aniden saldırarak onları etkisiz hale getiren teröristler, yaratılan kargaşadan da faydalanarak bomba yüklü aracın asıl hedeflerine ulaşmalarını sağlamıştır.  

–   Kontrol noktasının fiziki güvenlik tedbirlerinin çok zayıf olduğu, sadece 3-4 metrelik bir mesafede araçların hızının durdurulabildiği, bu alanı kontrol eden muhafızların bulunduğu küçük binanın çok yakın mesafede olduğu görülmektedir. Doğru bir yapılanmada bu binanın, bariyerleri en az 10 metreden kontrol eden koruma faktörü yüksek malzemeden yapılması gerekirdi. 

–   İlk kontrol noktasının, fiziki güvenlik açısından zayıf olmasına rağmen, ana hedefe kadar olan yolda gerçek anlamda herhangi bir engelin olmadığı da görülmektedir.  

–    Teröristlerin iki kişi olmalarına rağmen, kısa sürede kontrol noktasının kontrolünü ele geçirmeleri, koruma görevlisi personelinin ülkede devam eden terör olaylarına rağmen yetersiz silah ve teçhizata sahip oldukları görülmektedir.

–    Saldırganların olay öncesinde ayrıntılı bir keşif yapmış olmaları ve zayıf bir direnişle karşılaşacaklarını biliyor olmaları kuvvetle muhtemeldir.

–    İlk saldırı anında, bariyerlerde kısa da olsa zaman kaybeden teröristlerin, bombanın patladığı binadaki silahlı muhafızların müdahalesi ile etkisiz hale getirilmesi mümkündü. Ancak, ana binadaki muhafız personel, süratle olaya müdahale etmektense bulundukları mevzide kalmayı tercih etmişlerdir.