2009/Noel Günü Saldırısı

Posted on 25 Aralık 2009

0


Ömer Faruk Abdülmüttalip (ÖFA) isimli Nijeryalı bir El Kaide militanı, 25 Aralık 2009 tarihinde (Noel Günü), Hollanda’dan ABD’nin Detroit şehrine doğru uçan North West havayollarına ait bir yolcu uçağında iç çamaşırlarına yerleştirdiği patlayıcı maddeleri patlatmaya çalışırken diğer yolcuların yardımıyla  yakalandı.  Olaydan bir süre önce, ABD istihbarat yetkililerinin Yemen’de yaşayan bir Nijeryalı tarafından eylem yapılacağına dair bilgi aldığı anlaşıldı.

23 yaşındaki ÖFA’nın, saldırı girişiminden sekiz gün önce Nijerya’nın Lagos şehrindeki KLM bürosundan gidiş-dönüş Amerika biletini aldığı ve saldırı günü sadece yolcu yanı bagajıyla uçağa bindiği öğrenildi.  

Uçak Detorit’e yaklaşırken, saldırgan tuvalete girerek 20 dakika boyunca içeride kaldı, iç çamaşırlarına sakladığı patlayıcı maddeyi çıkardı ve daha sonra uçağın yakıt depoları olan kanat yanındaki koltuğuna oturdu. Daha sonra hasta olduğunu söyleyerek kabin görevlisinden bir battaniye istedi. İnişe kısa bir süre kala, saldırgan battaniyenin altında, patlayıcı maddeye asit şırınga ederek kimyasal reaksiyonu başlattı. Ancak patlayıcı madde infilak etmeden yanmaya ve duman çıkarmaya başladı. Saldırganın pantolonundan çıkan dumanı  ve uçağın duvarının yandığını gören yolcular olayın bir bombalı saldırı olduğunu anladılar.

En yakındaki bir yolcu, derhal saldırgana müdahale ederek ÖFA’in bacakları arasında halen yanmakta olan patlayıcı maddeyi uzaklaştırdı ve yanan madde kabin görevlileri tarafından söndürüldü. Başka bir yolcu da, saldırganın elindeki şırıngayı uzaklaştırdı.  

Olaya ilk müdahale eden yolcu, vücudu ağır şekilde yanan ancak gayet sakin duran saldırganı uçağın ön tarafına götürerek başka bir patlayıcı madde olma ihtimaline karşılık üst aramasını yaptı ve plastik kelepçe ile hareketsiz hale getirildi.  Saldırı girişimi sırasında 3 yolcu hafif yaralandı ve uçağın iç kısımında hafif hasar meydana geldi.

Olaydan sonra yapılan kimyasal analizde, patlayıcı maddenin 80 gram kadar olduğu ve karışımında hassas patlayıcı sınıfından PETN, plastik patlayıcı yapımında kullanılan kristalize bir madde, ev yapımı TATP ve diğer bazı maddelerin olduğu anlaşıldı. Saldırganın patlayıcı maddeyi uçağa iç çamaşırı içine gizlediği 15 cm uzunluğunda bir kondom içinde soktuğu anlaşıldı. Uzmanlar bu maddenin 50 gramının dahi uçağın gövdesinde bir delik açabileceğini ifade ettiler.

Olaydan sonra, saldırganın 23 yaşında olduğu, Yemen’de bir yıl süreyle üniversiteye devam ettiği, daha sonra Londra’da üniversite eğitimine başladığı, okulda dövüş sanatları ve paintball yaptığı, okulun öğrenci islam konseyi başkanı olduğu, bu süre içinde MI5 tarafından izlemeye alındığı, bir süre sonra ABD vizesi alarak 10 günlüğüne Teksas’a gittiği, daha sonra ülkesine döndüğü, 2009 yılında İngiltere’ye dönmek istediğinde izleme listesinde olması nedeniyle vize başvurusunun kabul edilmediği anlaşıldı. İngilizlerin, terör örgütleriyle bağlantısı olduğunu bilmesine rağmen ÖFA hakkında diğer ülkelere bilgi vermemesi eleştiri konusu oldu.  

Saldırgan,  2009 ağustos ayında Yemen’de Arapça kurslarına başladı. Bir süre sonra okulu bırakan AFÖ, Yemen’de yaşamaya devam etti ve  ailesine mesaj göndererek bundan sonra Yemen’de islami eğitim alacağını, her türlü ihtiyacının burada karşılandığını ve bir daha eve dönmeyeceğini bildirdi.

Kasım 2009’da İngiltere istahibaratı, ABD’ye Umar Faruk isimli birinin Yemen’deki El Kaide ile görüşerek Cihad’a katılmak istediğini  bildirdi. Ayrıca, ÖFA’nın babası Nijerya’daki ABD elçiliğine oğlunun radikal fikirlere sahip olduğunu ve Yemen’de yaşadığını bildirdi.  ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi, bu ihbar üzerine ÖFA’nın ismini kendi veri tabanına ekledi. Ancak, ÖFA’nın ismi FBI tarafından yasaklı yolcu listesine eklenmedi, hatta ABD vizesi dahi iptal edilmedi.

Olay sonrasında, ABD tarafından istihbarat hataları konusunda bir araştırma yapıldı. Ayrıca, havalimanlarına komple vücud detektörleri konulmasına hız verileceği açıklandı.  Saldırganın uçağa bindiği ülkeler olan Hollanda ve Nijerya da aynı cihazların kullanımına başlayacağını açıkladılar.

Olayın sorumluluğunu El Kaide üstlendi. Olaydan bir kaç gün sonra Arap Yarımadasındaki el Kaide (AQAP), bir bildiri yayımlayarak, saldırının ABD’nin Yemen’deki militanlarına yönelik saldırıların intikamı olduğunu açıkladı. Bir ay sonra Osama bin Ladin bir mesaj yayımlayarak, saldırıyı kutladı ve ABD’ye yönelik saldırıların devam edeceğini, bu saldırının 11 eylül’ün devamı olduğunu ifade etti. Saldırgan da ilk sorgulamasında El Kaide üyesi olduğunu itiraf etti.