2010/New York Times Meydanında Bombalı Araçla saldırı girişimi (1 Mayıs)

Posted on 01 Mayıs 2010

0


1 Mayıs 2010 günü yerel saatle 1830’da, New York’un en çok bilinen mekanlarından birisi olan Times Meydanındaki Bank of America şubesinin önünde, araç park yasağı olan bir noktada, iki sokak satıcısı tarafından çalışır halde ve flaşörleri yanan şüpheli bir araç  bulunduğu ihbar edildi.

İhbar üzerine aracı kontrol etmeye gelen polis memuru, aracın arka koltuğundan duman çıktığını, küçük patlama sesleri geldiğini ve etrafa barut kokusu yayıldığını gördü.  Polis memuru, derhal acil durum çağrısı yaptı ve olay yerine gelen itfaiye, araç içinde mutfak tüpü olduğunu tespit etti.

 New York Polis Departmanı Patlayıcı Madde Müdahale timi olay yerine çağrıldı ve bölge derhal tahliye edildi. Tim, patlayıcı madde müdahale robotuyla araca müdahale etti ve araç içinde 20 litrelik 2 adet benzin bidonu, kara barut, yanmış elektrik kabloları, iki adet saat, ticari nitelikli havai fişek ve silah kasasına benzer, içinde sekiz paket gübre olan metal bir kutu buldu. Patlayıcı maddeler arasında kablolarla bağlantı yapılmıştı ve aracın bombalı saldırıda kullanılmak üzere hazırlandığı ortadaydı. 

Patlayıcı düzeneği üzerinde daha sonra yapılan ayrıntılı incelemede, 30 kadar havai fişekin mutfak tüpleri üzerine bantlandığı, tüplerin vanalarının kapalı olduğu, ayrıca içi havai fişekle doldurulmuş bir düdüklü tencerenin de kablolarla zamanlayıcıya irtibatlandığı görüldü. Eylemci aracı terk ederken patlama için gerekli hareketi başlatmıştı, ancak, düzenek amatörce hazırlandığından esasen patlamaya elverişli değildi. Uzmanların kullanılan malzemenin büyüklüğüne bakarak yaptıkları değerlendirmeye göre,  patlamanın gerçekleşmesi halinde, Times meydanında büyük bir alev topu eşliğinde ciddi bir tahribat meydana gelmesi mümkündü. 

Olaydan hemen sonra yapılan araştırmada, koyu yeşil Nissan Pathfinder tipi aracın Faysal Şahzad isimli bir şahısa ait olduğu ve plakasının sahte olduğu anlaşıldı.  İki gün sonra, Pakistan’a giden bir uçağa binmek üzereyken havalimanında yakalandı ve eylemi planladığını,  bombayı patlatmaya çalıştığını itiraf etti. Şahzad’ın havalimanına gelirken kullandığı ve havalimanına park ettiği başka bir aracın içinde bir adet 9 mm tabanca, katlanan bir dipçik, tüfek namlusu ve şarjörler bulundu.

Pakistan doğumlu, 30 yaşlarında, evli ve iki çocuk babası olan Şahzad, bir yıl önce, güvenlik araştırmasından geçerek Amerikan Vatandaşlığına kabul edilmişti. Üniversite yıllarından beri Amerika’da bulunan Şahzad sık sık Pakistan’ın Karaçi ve Peşaver şehirlerine yolculuk yapıyordu ve yakalanmadan önceki son seyahatinde Pakistan’ın Veziristan eyaletinde bomba eğitimi gördüğünü itiraf etti. Şahzad’ın Haziran 2009’da Dubai üzerinden Pakistan’a  gittiği ve Şubat 2010’a kadar orada kaldığı tespit edildi.

2 Mayıs tarihinde, Tehrik-i Taliban Pakistan (TTP) örgütü, planlanan saldırı tarihinden önce Nisan ayında çekilmiş olan New York saldırısı hakkında bir program yayınlandı. Programda, New York’ta son yapılan saldırının sorumluluğunun üstlendiği ve bu saldırıların, daha sonra diğer şehirlerde de devam edeceğine dair tehditlerde bulunuluyordu. Bu görüntüler, saldırının TTP tarafından planlandığını kanıtlıyordu.  

Bombalı aracın bulunmasından 10 saat kadar sonra, 911’i arayan kimliği meçhul bir şahıs, Times meydanında bulunan bombanın bir şaşırtma olduğunu, aynı yerde çok kısa bir süre sonra çok daha büyük bir patlama olacağı yönünde asılsız bir ihbarda bulundu. 

INTELCENTER’IN 5 MAYIS 2010 TARİHLİ SIGNIFICANT TERRORIST EVENT REPORT (STER) NEW YORK TIMES SQUARE VEHICULAR BOMBING (NYTSVB-1MAY2010) v2.1 BAŞLIKLI RAPORUNDAN FAYDALANILARAK HAZIRLANMIŞTIR.