2010/Yemen’den gönderilen bombalı hava kargoları

Posted on 29 Ekim 2010

0


Ekim ayının son günlerinde Yemen’den ABD’ye havayolu kargosuyla gönderilen bombalı paketler gündeme tam anlamıyla bomba gibi düştü.

Olayla ilgili ilk bilgiler Suudi Arabistan istihbarat teşkilatı tarafından teslim olan bir El Kaide militanından elde edilerek Amerikan ve Alman yetkililere gönderilen paketlerin izleme numarasına kadar tüm detaylarıyla bildirildi.

İlk olarak, 29 Ekim günü bir kargo şirketinin Dubai’deki bölgesel aktarma istasyonunda  ABD’nin Fedex kargo şirketine teslim edilmek üzere olan bombalı bir paket bulundu.

Aynı gün, İngiltere’de Nottingham yakınlarındaki bir havalimanında bulunan UPS kargo uçağında başka bir paket bulundu. İngiliz yetkililer havalimanında uçağı bekliyorlardı. Paket bulundu,  x-ray cihazlarıyla ve bomba detektörleriyle ayrıntılı arama yapıldı. Ancak, pakette herhangi bir patlayıcı madde tespit edilemedi. İngiliz yetkililer uçağın yola devam etmesi için onay verdiler. Amerikalı yetkililer, paketin tekrar aranması konusunda ısrarcı oldular. Bomba, ancak İngilizlerin daha ayrıntılı arama yapmalarından sonra tespit edilebildi. 

Bir sonraki gün, ABD semalarında iki kargo uçağı ABD savaş uçakları ile engellendi ve ayro ayrı New York yakınlarındaki iki ayrı havalimanına kadar eskortlanarak yerde bomba aramasına tabi tutuldukları öğrenildi. Uçakların her ikisinden de, bilgisayar yazıcı kartuşlarının içine gizlenmiş PETN patlayıcı madde içeren bomba bulundu.  

Bombaların alıcılarının Chicago’da adresi eski olan sinagoglar olduğu açıklandı. Teröristlerin ABD’deki musevi kuruluşların internetteki adres listesinden faydalandıkları tahmin ediliyor.

ABD merkezli musevi derneği olan ADL’nin olaydan kısa bir süre önce Yemen, İngiltere ve Suudi Arabistan’dan bombalı paket gönderileceği yönünde ülkedeki musevi cemaatine ikaz yayınladığı açıklandı.

Bombalarda genellikle elektrikli fünye yapımında kullanılan, kokusuz ve hassas bir patlayıcı olan PETN maddesinden 300-400 gram kadar kullanıldığı açıklandı. Uzmanlar sadece 6 gram PETN’in bir uçağın gövdesinde delik açmaya yeteceğini ifade ettiler. Bombalarda zamanlayıcı olarak SIM kartı çıkarılmış cep telefonlarının alarm saatlerinin kullanıldığı belirtildi.

Olaydan sonra, bir çok ülke Yemen kaynaklı kargo gönderilerinin, bazı ülkeler ise, yolcu uçaklarının ülkeye girişine müsaade etmeyeceklerini açıkladılar. İngiltere, yolcu beraberinde yazıcı kartuşlarının uçaklara girişine izin verilmeyeceğini ilan etti.  

Hükümet kaynaklı açıklamaların yanısıra, birçok havayolu ve kargo şirketi Yemen’den yolcu ve kargo taşımayacaklarını ilan ettiler.

Bunun yanında, kargo şirketlerinin gönderilerin durumu hakkında gerçek zamanlı bilgileri web sitelerinden göndericilere sunması, bu olaylardan sonra yeni tartışmaları da gündeme getirdi. Uzmanlar; bu yolla, kargodaki paketlerin ne kadar sürede, nereden nereye ulaşabileceği konusunda teröristlerin kolayca tahminde bulunarak bomba yüklü uçağın kalabalık bir şehrin üzerinde patlatılabileceğini öne sürüyorlar. 

PETN maddesinin ne x-ray cihazlarıyla, ne de bomba köpekleriyle tespit edilememiş olması havalimanı güvenliğinde yeni tedbirlerin alınmasının gerekli olduğunu göstermektedir. Özellikle yeni geliştirilen ve halen deneme safhasında olan detektör teknolojilerinin daha yaygın kullanımı kargo güvenliğinin bir üst düzeye çıkmasını sağlayacaktır.

Ancak, ortalama yılda bir kez meydana gelen bu güvenlik krizlerinin, gündelik hayatı nasıl etkileyeceğini tahmin etmek hiç zor değil.   

Havalimanlarında daha üst güvenlik teknolojileri, artan uçuş maliyetleri ve daha yüksek seyahat giderleri ve daha uzun güvenlik kontrolleri olarak yolculara geri dönecek.

Terörist örgütler her yeni güvenlik tedbirine karşı kendi taktiklerini geliştirmeye devam edeceklerinden istihbaratın önemi, bu olayda da görüldüğü gibi,  her geçen gün artmaya devam edecek.

Web sitelerinde erişime açık olan bilgilerin kapsamının da artık gözden geçirilmesi gerektiği ortadadır. İnternet ortamında serbestçe dolaşan bilgi, kaynağına zarar verebilecek şekilde kullanılabilmektedir.