İngiltere’deki Yağma ve Terör Olayları (Ağustos-2011)

Posted on 24 Aralık 2011

1


Londra’da Polisin 4 Ağustos 2011 tarihinde 29 yaşındaki bir sivili öldürmesinden sonra başlayan  protesto gösterileri, başta Londra olmak üzere İngiltere’nin bir kaç şehrinde şiddet gösterileri, yağmalama, kundaklama, soygun ve hırsızlık olaylarına dönüştü. Yaklaşık 1 hafta süren olaylarda 4 sivil hayatını kaybederken, 16’dan fazla sivil ve göstericilerin hedefindeki Londra Emniyetine mensup 111 polis yaralandı. Olaylarda 1100’den fazla eylemcinin de tutuklandığı biliniyor.

Eylemleri tetikleyen olay, Polisin bir silah ve uyuşturucu çetesine yönelik operasyonunda çete liderlerinden birisini öldürmesiydi. Ancak, ölen kişinin tutuklama öncesinde polise ateş ettiğini rapor eden Polis ifadelerini, çevredeki görgü şahitlerinin yalanlaması ve polis hakkındaki şikayetleri araştıran bağımsız komisyonun raporunun polis tutanaklarına paralel olması, ölen çete liderinin yakınlarının ve arkadaşlarının protesto gösterilerine neden oldu.

Bu ilk gösteri 200 kişilik bir grup tarafından basit bir protesto olarak başlatıldı ve göstericiler ölümle sonuçlanan söz konusu operasyonu icra eden polis karakolu önünde toplanarak karakol amiriyle görüşmek istediler. Ancak, polisin görüşmeyi uzun süre reddetmesi, kalabalığın bekletilmekten dolayı  sinirlenmesi ve bir süre sonra silahlı oldukları iddia edilen agresif bir grubun gösteri mahalline gelerek protestocuları ve polisi kışkırtması sonrasında şiddet olayları patlak verdi.

Olaylar, önce polis ve kamu araçlarına yönelik olarak başladı ve daha sonra saldırganlar çevredeki iş yerlerini de taşlı-sopalı, havai fişekli ve molotof kokteylli saldırılarla hedef almaya başladılar.  Saldırganların bazı evleri ateşe vermesi sonucu çıkan yangına müdahale etmeye çalışan itfaiye araçları dahi engellendi. Bunun yanında olayları izleyen basın mensupları ve yayın araçları da saldırganların hedefi haline geldi. Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan üç kişilik bir aile de araçlarının içindeyken saldırıya uğradı.

Ertesi gün, saldırı olaylarının hem sayısı arttı, hem de hedefleri çoğaldı. Ana caddeler üzerindeki mağazalar, marketler, banka şubeleri, ATM’ler ve kuyumcular saldırılarda hasara uğradılar ve yağma edildiler. Londra sokaklarında, dünyaca ünlü markalara ait elektronik eşya, tekstil, cep telefonu, spor malzemesi, ayakkabı, bisiklet, mobilya mağazalarından ve kuyumculardan ellerinde yağma ettikleri ürünlerle çıkan insanlar kol gezmeye başladı. Bu tür işyerlerinin bir çoğu da saldırganlar tarafından kundaklandı.

Sadece mağazalar değil, gösteri güzergahlarındaki otomobiller, belediye otobüsleri ve metro durakları da saldırganların hışmından nasiplerini aldılar. Bir çok özel araç, taşlı ve sopalı saldırılar nedeniyle ağır hasara uğradılar.

Olaylara müdahale etmeye çalışan polis güçleri, saldırganlar tarafından ağır saldırılara uğradılar. Bir çok olay yerinde sayıca yetersiz kalan polis, saldırganlar tarafından kovalanırken, korunmasız yakalanan bir çok polis aracı da tahrip oldu. Bununla da kalmayan saldırganlar, bazı silahsız polis karakollarını ateşe verdiler.

Saldırganların birbirleriyle haberleşmek için BalckBerry Messenger uygulamasını kullandıkları anlaşıldı ve Balckberry firması, olayların önlemesi ve saldırı hedeflerinin önceden belirlenmesi için polisle işbirliği yaptıklarını açıkladı. Londra polisi de, saldırganların koordineli eylemlerini önlemek için bu servisi kapattırmayı planladığını açıkladı. Bu açıklamalar üzerine TeaMpOison (zehir takımı) isimli bir hacker grubunun, Blackberry  servisini hack’lemeye çalıştığı öğrenildi.

Saldırganların twitter ve facebook’tan diğer gruplarla haberleştiği, yeni saldırı hedeflerini bir birlerine ilettikleri, toplumu kışkırtıcı ve yanıltıcı haberler yaydıkları görüldü.

Olaylara polisin müdahalesinin zayıf kalması üzerine, İngiliz yönetimi polisin bu tür olaylarda job ve basınçlı su kullanması konusunu tartışmaya açtı. Ancak, iç işleri bakanı polisin toplum olaylara müdahelesinde bu tür vasıtaların kullanılmasını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Londra’nın bazı kesimlerinde başta Türkler olmak üzere halkın kendi can ve mal güvenliği için “yerel koruma ekipleri” oluşturduğu gözlemlendi.  Hatta, Türk mahallesinde saldırı düzenlemek isteyen göstericiler, bu ekipler tarafından püskürtüldü.

Peki ne oldu da, Avrupa’da “medeniyetin beşiği” sayılan İngiltere’de, geri kalmış ülkelerdeki iç savaş görüntülerini hatırlatan bu tür olaylar meydana  geldi ve yatışması günler sürdü. Saldırıların başlangıcı, olaylara katılanlar ve eylem şekilleri dikkate alındığında, İngilizlerin yorumlarına göre olayların temel nedenleri olarak aşağıda bazıları belirtilen hususlar sayılmaktadır.

  • Polisin protesto gösterilerine saygısız yaklaşımı,
  • Polisle yerel topluluklar arasındaki gerginlikler,
  • Suçluların fırsatçılığı,
  • Çeteleşme,
  • Şiddeti bir eğlence şekli olarak görme kültürü,
  • Yüksek işsizlik oranı,
  • Ekonomik kriz,
  • Gelir dağılımındaki adaletsizliğin her geçen gün kötüleşmesi,
  • Çok kültürlülük,

Bu olaylarda en büyük zararı gören iş sektörü, doğal olarak perakende sektörü olmuştur. Doğal olarak günlük yaşamın tam içinde yer alan mağazalar, günlük yaşamın tüm dalgalanmalarından da nasibini almaktadır. Ülkemizde de, bazı dönemlerde perakende hizmeti veren bazı işyerlerinin saldırganların hedefi oldukları hafızalarımızdadır. Yıllar önce,  Kadıköy meydanındaki 1 Mayıs gösterilerinde banka şubelerinin çoğunun, başka bir protesto gösterisinde Bakırköy’deki Çetinkaya mağazasının, Diyarbakır’daki bazı olaylarda yine banka şubelerinin saldırıların hedefi olduklarını hatırlamamız gerekir.

Perakende güvenliği, bu tür olayları muhtemel riskler arasında kabul etmeli ve yukarıda sayılan temel nedenleri dikkate alarak risk değerlendirmelerini yapmalıdır.  Bunun yanında, gösteri güzergahlarında yer alan iş yerleri, dış cephe dizaynlarında kırılmaz cam ve otomatik kepenk kullanılmasını dikkate almalıdır.  Her şeyden önemlisi, bu riskin olduğu yerlerde iş yeri bulunan güvenlik departmanları ve personeli, çevredeki gelişmeleri iyi takip etmeli ve yerel kolluk kuvvetleriyle istihbarat açısından yakın işbirliği ortamı geliştirmelidir.